Acesta este un ghid tradus si adaptat dupa un ghid gasit aici: http://forum.thesettlersonline.com/t...onomy-Overview
L-am considerat foarte util si am decis sa-l postez aici. Scuze pentru lipsa diacriticelor


Cum sa folosim Sumarul economiei

Cum pot vedea sumarul economiei?

Pentru a-l vedea, trebuie sa dai click pe iconita-abac din partea de jos a imaginii. Aceasta va deschide sumarul economiei.



Atat de multe simboluri! Ce semnifica fiecare dintre ele?



Verde

Indica un lant de productie echilibrat, in care toate componentele au productie pozitiva.

Daca este o sageata in sus, asta indica faptul ca lantul de productie este eficient (culoarea verde) si ca produci in continuare.

Daca este o iconita verde pe care scrie “Max”, inseamna ca, desi lantul de productie este eficient, nu mai ai loc pentru a depozita productia. Acest lucru se poate schimba construind depozite noi sau imbunatatind primaria/depozitele.


Galben

Indica faptul ca in cursul productiei se consuma mai multe resurse decat sunt produse, cele suplimentare fiind consumate din depozite.

Rosu

Indica faptul ca este nevoie de mai multe unitati din resursa respectiva decat productia actuala.

Alb

O sageata alba indica faptul ca productia curenta este 0.


Cum stiu daca productia mea este ineficienta? Cum aflu ce trebuie sa schimb?

Daca productia ta este ineficienta, vei vedea culoarea rosie in lantul tau de productie, indicand ceea ce-ti lipseste sau este produs insuficient. In cazul de fata, mai trebuie construite niste ferme. La fiecare 12h se consuma cu 32 unitati de grau mai mult decat se produce. Pentru a remedia aceasta situatie este nevoie sa mai construiesti ferme sau sa potentezi fermele pe care le ai deja (desi este o solutie temporara.)



Daca mai adaugi o ferma, productia de grau creste. Astfel, acum produc la fiecare 12h cate 120 de unitati de grau in plus fata de ceea ce consum.


Exemplul cu faina a fost simplu. Sa ne uitam la un lant de productie mai detaliat: productia scandurilor de stejar.



Daca dam click pe stejar, vom putea vedea mai in detaliu aceasta resursa. Momentan, taietorii de stejari au o potentare activa, fapt indicat printr-o steluta verde. In total, productia de stejari este de 533/12h, iar consumul este de 345/12h, ceea ce inseamna ca la fiecare 12h produc cu 188 stejari mai mult decat consum.



Ultimul produs din lant este scandura de stejar. Daca deschidem sumarul, vom vedea ca putem produce 216 scanduri de stejar la fiecare 12h. Consumul de scanduri de stejar este 0, deoarece sunt utilizate doar pentru constructia cladirilor si nu sunt parte a niciunui alt lant de productie.



Nu ma supar pentru eventualele sugestii/corectari. Nu am foarte multa experienta in joc