Răspuns la subiect
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Ghid Sistemul stiintific

  1. #1

    Data înscrierii
    04.02.2013
    Posturi
    10
    Lume
    Limanul cu stejari

    Ghid Sistemul stiintific - Geologul (actualizat)

    Ghidul initial a fost in urma rezultatelor de pe test server acesta este conform implementarii. Au aparut modificari fata de test server ca urmare a feedbackului dat de catre jucatori.

    CLADIRI :

    1.Fabrică simplă de hârtie (Cladire intermediara) level 18

    necesar construire : 60 scanduri de pin - 90 piatra - 30 unelte;
    level 1: 2 lemne de pin si 2 apa => 1 hartie simpla
    timp de productie ( fara deplasare ): 10 minute 30 sec

    2.Meșteșugar de penițe(Cladire intermediara) level 18

    necesar construire : 160 scanduri de pin - 120 piatra - 60 unelte;
    level 1: 4 minereu de cupru => 1 penita
    timp de productie ( fara deplasare ): 15 minute

    3.Fabrică intermediara de hârtie (Cladire avansata) level 25

    necesar construire : 2000 scanduri de stejar - 2000 marmura - 2500 unelte;level 1: 4 lemne de stejar si 3 apa => 1 hartie intermediara
    timp de productie ( fara deplasare ): 11 minute 30 sec

    4.Meșteșugar de litere (Cladire avansata) level 25

    necesar construire : 1000 scanduri de stejar - 1000 marmura - 800 unelte;level 1: 4 minereu de fier - 4 carbune => 1 litera de imprimare
    timp de productie ( fara deplasare ): 12 minute

    5.Fabrică avansata de hârtie (Cladire expert) level 42

    necesar construire : 3500 scanduri exotice - 3500 granit - 5000 unelte;level 1: 6 lemne exotice si 4 apa => 1 hartie avansata
    timp de productie ( fara deplasare ): 11 minute

    6.Meșteșugar de ornamente (Cladire expert) level 42

    necesar construire : 3500 scanduri exotice - 3500 granit - 3500 unelte;level 1: 4 minereu de titan - 8 carbune => 1 ornament de carte
    timp de productie ( fara deplasare ): 16 minute

    7.Legătorie de cărți (Cladire intermediara) level 18 - ( este ca un fel de casa de aprovizionare cu diferenta ca nu produce in acelati timp decat un singur manual si nu 25 )

    necesar construire : 20 scanduri de pin - 80 piatra ;
    timp de fabricare :
    level 1: 2 zile si 12 ore pentru manuscris ; 3 zile pentru Tom; + 3 zile si 12 ore pentru Codex
    level 2: 1 zi si 6 ore pentru manuscris ; 1 zi si 12 ore pentru Tom; + 1 zi si 18 ore pentru Codex
    level 3: 20 ore pentru manuscris ; 1 zi pentru Tom; + 1 zi si 4 ore pentru Codex
    level 4: 15 ore pentru manuscris ; 18 ore pentru Tom; + 21 ore pentru Codex ( 5000 monede si 2000 marmura )
    level 5: 12 ore pentru manuscris ; 14 ore 24 min pentru Tom; + 16 ore 48 min pentru Codex ( 9000 scanduri exotice si 5000 granit )

    Recomandare: nu upgradati fabricile ( exceptand legatoria , pe care recomand sa o faceti cat mai repede la un level cat mai mare ) deoarece timpul de fabricare al unei carti este destul de mare

    MANUALE

    1.Manuscris, necesar: 250 hartie simpla + 200 penite
    2.Tom, necesar: 1 manuscris + 250 hartie intermediara + 200 litere de imprimare
    3.Codex, necesar: 1 tom + 250 hartie avansata + 200 ornamente de carte

    Concluzie; necesita timp mare de fabricatie

    UPGRADE GEOLOG:

    Fiecare geolog in parte poate fi imbunatatit cu doar 31 de upgradeuri ( asta se face pentru fiecare geolog in parte pe care-l aveti )

    Sunt 7 nivele de upgrade; ca sa treci de la un nivel la altul geologul trebuie sa detina 5 CARTI in mai multe optiuni de upgrade, (dar nu poti folosi pentru o optiune mai mult de 3) astfel:
    pentru nivelurile 1 si 2 aveti nevoie doar de Manuscrise
    pentru nivelurile 3 si 4 aveti nevoie de Manuscrise ca sa faceti tomuri
    pentru nivelurile 5 si 7 aveti nevoie de Tomuri ca sa faceti codexuri



    NIVELE UPGRADE GEOLOG

    NIVELUL 1

    1. STOCURI DE PIATRA ASCUNSE:
    gaseste resurse cand il trimiti sa caute depozite de piatra epuizate
    sanse : 10% per level ( 10%;20%;30%)
    ce poate gasi :
    25 scanduri de pin (20%)
    25 piatra (50%)
    25 marmura ( 20%)
    25 scanduri de stejar (10%)

    Concluzie: Avantaj : timpul de deplasare ca sa caute este foarte mic si va gasi cate ceva recomand 2 manuale din 3 (2/3)

    2. VANA DE CUPRU NATURALA:
    gaseste depozite mai mari de cupru per level (5%;10%;15%)
    sanse 100%

    Concluzie: avantaj : va gasi sigur depozite mai mari, merita (3/3)

    NIVELUL 2

    1. GASESTE 2 DEPOZITE DE MARMURA LA O SINGURA CAUTARE
    Concluzie: dezavantaj : deoarece daca va gasi 2 in 1 un depozit gasit nu va beneficia de bonusurile geologilor (0/3)

    2.CUPRU DE CALITATE GASIT IN CAUTARILOR MINELOR DE CUPRU
    sunt sanse ca geologul sa gaseasca o mina de cupru care va merge de doua ori mai repede ca una normala ( ca si cand ar fi upgradata la level 2 )
    sanse per level : (15%;30%;45%)

    Concluzie: avantaj : va gasi depozite "upgradate" si veti avea nevoie de minereu de cupru, merita (3/3)

    3.VANA DE PIATRA NATURALA
    gaseste depozite mai mari de piatra per level (8%;16%;24%)
    sanse 100%

    Concluzie: avantaj : va gasi sigur depozite mai mari, merita doar (2/3) deoarece gasesti repede acest tip de depozit.

    NIVELUL 3

    1.VANA DE MARMURA NATURALA
    gaseste depozite mai mari de marmura per level (8%;16%;24%)
    sanse 100%

    Concluzie: avantaj : va gasi sigur depozite mai mari, merita (3/3)

    2.MINEREU DE CUPRU IN EXCEDENT
    gaseste minereu de cupru cand il trimiti sa caute depozite de cupru epuizate
    sanse : 8% per level ( 8%;16%;24%)

    ce poate gasi :
    50 minereu de cupru (57%)
    100 minereu de cupru (29%)
    250 minereu de cupru (14%)

    Concluzie: Avantaj : timpul de deplasare ca sa caute este mic (2/3)

    3.GASESTE 2 DEPOZITE DE FIER LA O SINGURA CAUTARE

    Concluzie: dezavantaj : daca va gasi 2 in 1 un depozit gasit nu va beneficia de bonusurile geologilor (0/3)

    NIVELUL 4

    1.CARBUNE DE CALITATE GASIT IN CAUTARILOR MINELOR DE CARBUNE
    sunt sanse ca geologul sa gaseasca o mina de carbune care va merge de doua ori mai repede ca una normala ( ca si cand ar fi upgradata la level 2 )
    sanse per level : (15%;30%;45%)

    Concluzie: avantaj : va gasi depozite "upgradate" si veti avea nevoie de carbune, merita (2/3)

    2.GEOLOG TENDENTIOS
    reduce timpul de cautare pentru piatra,marmura si carbune
    sanse 100%per level : (10%;20%;30%)

    Concluzie: avantaj : va gasi depozite mai rapid; merita (3/3)

    3.MINEREU DE AUR IN EXCEDENT
    gaseste minereu de aur cand il trimiti sa caute depozite de aur epuizate
    sanse : 8% per level ( 8%;16%;24%)

    ce poate gasi :
    30 minereu de aur (33%)
    50 minereu de aur (46%)
    80 minereu de aur (21%)

    Concluzie: Avantaj minor deoarece timpul de deplasare ca sa caute este mare si va gasi putin in limita sanselor (0/3)

    NIVELUL 5

    1.STOCURI DE CARBUNE ASCUNSE:
    gaseste resurse cand il trimiti sa caute depozite de carbune epuizate
    sanse : 10% per level ( 10%;20%;30%)

    ce poate gasi :
    20 lemne exotice (30%)
    10 granit (55%)
    5 titan (5%)
    5 salpetru (5%)
    50 aur (5%)

    Concluzie: Avantaj : cu toate ca timpul de deplasare este foarte mare este posibil sa gaseasca cate ceva ( 2/3)

    2.MINEREU DE FIER IN EXCEDENT
    gaseste minereu de fier cand il trimiti sa caute depozite de fier epuizate
    sanse : 8% per level ( 8%;16%;24%)

    ce poate gasi :
    30 minereu de aur (70%)
    50 minereu de aur (25%)
    80 minereu de aur (5%)

    Concluzie: Avantaj minor deoarece timpul de deplasare ca sa caute este mare si va gasi putin in limita sanselor (0/3)

    3.VANA DE AUR NATURALA
    gaseste depozite mai mari de minereu de aur per level (8%;16%;24%)
    sanse 100%

    Concluzie: avantaj major deoarece va gasi sigur depozite mai mari, merita (3/3)

    NIVELUL 6

    1.GASESTE 2 DEPOZITE DE CARBUNE LA O SINGURA CAUTARE

    Concluzie: dezavantaj : daca va gasi 2 in 1 un depozit gasit nu va beneficia de bonusurile geologilor (0/3)

    2.AUR DE CALITATE GASIT IN CAUTARILOR MINELOR DE AUR
    sunt sanse ca geologul sa gaseasca o mina de minereu de aur care va merge de doua ori mai repede ca una normala ( ca si cand ar fi upgradata la level 2)
    sanse per level : (15%;30%;45%)

    Concluzie: avantaj major ca va gasi depozite "upgradate" si veti avea nevoie de minereu de aur, merita (2/3)

    3.COLECTOR DE MINEREU
    reduce timpul de cautare pentru cupru,fier si aur
    sanse 100%
    per level : (10%;20%;30%)

    Concluzie: avantaj : va gasi depozite mai rapid; merita (3/3)
    Astfel un geolog normal imbunatatit cu viteza la maxim va gasi :
    depozit de piatra - 1min.24 sec
    depozit cupru - 3min.30 sec
    depozit de marmura - 21 min
    depozit fier - 42 min
    depozit carbune/aur 2h48min


    NIVELUL 7 ( ultimul si de aici va trebui sa alegeti o singura varianta din 3 )

    1.CAUTARE NOROCOASA
    Geologul poate sa gaseasca inca o mina de marmura sau fier in plus fata de cele gasite ( este vorba de S1 unde nu poti gasi decat o mina de marmura din 2 si S5 unde nu gasesti decat 2 mine de fier din 3)
    Sanse de reusita 15%

    Concluzie : sansele sunt mici (0/1)

    Eu din cautari am gasit in plus fata de ce stiam ca exista : 1 depozit de marmura in S8; 2 depozite de fier in S8 si S9. Alteva nu am gasit desi am cautat mereu. ( vezi foto )


    2.SAPATOR INASCUT
    Gaseste depozite cu 8% mai mari indiferent de tipul de depozit

    Concluzie: avantaj : va gasi orice depozit mai mare; merita (1/1)

    3.DARUL NATURII
    Geologul poate sa reumple un depozit activ ( descoperit ) indiferent daca are sau nu o mina construita pe el.
    sanse 10%cu cat va umple ( in functie de tipul de depozit) :
    minereu de aur: 100
    minereu de cupru: 20
    carbune: 400
    minereu de fier: 100
    marmura: 50
    piatra: 50

    Concluzie: daca aveti mai multi geologi unul poate fi upgradat cu aceasta optiune si trimis mereu ca sa caute mine de aur ( este singurul refil care merita facut ) dar din experienta va spun ca sansele sunt foarte foarte mici ca sa bage un refil pana la urma.

    Nu trebuie neaparat sa mergeti dupa concluziile mele, fiecare isi upgradeaza geologul cum doreste si chiar il poate specializa pe fiecare-n parte pe o anumita linie. Luatile doar ca pe niste recomandari

    Va urez o zi buna si spor la colonizat !
    Ultima modificare făcută de Remus_V; 28.08.2013 la 06:13. Motiv: Actualizare

  2. #2

    Data înscrierii
    12.02.2013
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    309
    Lume
    Limanul cu stejari
    copy paste de undeva presupun sau ai facut-o u?

  3. #3

    Data înscrierii
    04.02.2013
    Posturi
    10
    Lume
    Limanul cu stejari
    Citat Postat în original de Greenwoods Vezi post
    copy paste de undeva presupun sau ai facut-o u?
    De munca sau test server nu ai auzit ?
    Am cumparat o gramada de geologi ca sa vad fiecare skil in parte ce face. Noroc ca acolo ne dau geme la greu si merge repede ca sa-i upgradezi, mai greu merge sa verifici ce se intampla cu ei mai ales cand ii trimiti dupa aur sau carbune. Astea sunt concluziile mele personale la noua versiune. Este pentru prima oara cand postez un ghid si nu as fi facut-o daca era ceva gen copy paste.

  4. #4

    Data înscrierii
    12.02.2013
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    309
    Lume
    Limanul cu stejari
    eu te am intrebat, nu trebuie sa te ambalezi asa, am crezut ca ai dat copy paste stiu ca au mai facut unii la fel la alte ghiduri

  5. #5

    Data înscrierii
    04.02.2013
    Posturi
    10
    Lume
    Limanul cu stejari
    Este in regula Green . M-am ambalat asa de tare deoarece sincer sa fiu ma asteptam ca dupa atatea ore zacute pe test server si munca depusa ca sa fac acest ghid sa primesc macar o lauda si nu o " critica ". Dar asta este viata )
    Oricum o sa-l imbunatatesc cu mai multe detalii pana saptamana viitoare.
    Mereu am testat, dar am dat rezultatul numai in breasla mea de pe ro si en deoarece nu testam foarte "profund": ( cum a fost la eventul de Paste ) le spuneam doar la ce sa se astepte. Astazi i-am dat mesaj ( cu ce scrie in topic ) primului meu prieten facut pe ro - care m-a ajutat enorm in prima perioada cu tranzactiille alea ... sa vinzi 50 de bautura sa cumperi 50 de unelte etc... si mi-a spus ca merita pus pe forum. Ceea ce am si facut : am postat pe forum
    Ultima modificare făcută de Remus_V; 04.06.2013 la 18:07.

  6. #6
    guleag
    Guest
    felicitari.... te mai asteptam si cu alte amanunte.

  7. #7

    Data înscrierii
    24.04.2013
    Posturi
    14
    Lume
    Limanul cu stejari
    Bravo ! Felicitari pentru efortul depus. Multumim de hint-uri !

  8. #8

    Data înscrierii
    24.02.2013
    Posturi
    11
    Lume
    Limanul cu stejari
    @Remus_V
    thx

  9. #9

    Data înscrierii
    23.04.2013
    Posturi
    1
    Lume
    Limanul cu stejari
    eu am dat sute de cautari pana acum pt "stocuri de piatra ascunse" si mi-a gasit comori numai cand nu aveam toate minele de piatra gasite. Sigur nu conteaza daca sunt descoperite sau nu ?

  10. #10

    Data înscrierii
    04.02.2013
    Posturi
    10
    Lume
    Limanul cu stejari
    Citat Postat în original de Cerebel81 Vezi post
    eu am dat sute de cautari pana acum pt "stocuri de piatra ascunse" si mi-a gasit comori numai cand nu aveam toate minele de piatra gasite. Sigur nu conteaza daca sunt descoperite sau nu ?
    A fost considerat bug asa ca nu mai este valabil. O sa actualizez ghidul deoarece cel initial era facut dupa cum a fost pe test server si la implementarea oficiala s-au schimbat mai multe elemente.

Răspuns la subiect

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii

Ubisoft utilizează cookie-uri pentru a se asigura că dvs. beneficiați de cea mai bună experiență pe site-urile noastre. Prin continuarea utilizării acestui site, vă exprimați acordul cu privire la aceste cookie-uri. Găsiți mai multe informații în secțiunea politica de confidențialitate.