Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 1 2 3 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 24

Subiect: Expeditii - PVP

  1. #1

    Data înscrierii
    26.03.2013
    Posturi
    20
    Lume
    Limanul cu stejari

    Expeditii - PVP

    Sunt multe de povestit despre cat de neprofitabile sunt si despre ce ar trebui sa faceti ca sa promovati sistemul nou de lupta ... dar am sa ma rezum la o sugestie simpla: faceti sistemul de "PVP" sa fie "across servers" sa am cu cine sa joc.

    O sa revin cu idei despre cum ar trebui sa ajustati sistemul sa fie mai atractiv, asta daca vreti sa il faceti mai popular si daca nu l-ati creat doar pentru lafa si il tineti asa cum e doar ca va e frica ca serverele nu au sa tina live combat cu mai mult de 1-10 persoane care fac "PVP".

  2. #2

    Data înscrierii
    14.08.2013
    Posturi
    35
    Lume
    Limanul cu stejari
    Pt promovarea expeditiilor caci in forma actuala nu atrage jucatorii la acest sistem de PVP datorita costurillor enorme chiar daca au redus costul armelor, propun o idee de-a lui buhbuh de a gasi insule aditionale la fiecare 10 nivel xp de PVP( se stie deja de aceasta implementare ce va aparea pe viitor)

  3. #3
    Former Team member
    Data înscrierii
    01.01.1970
    Posturi
    0
    Salut,

    Cum sistemul PvP va suferi în curând o modificare majoră, v-aș ruga să veniți din nou cu sugestii pentru îmbunătățire, @angiluk să vedem dacă mai rămâne validă ideea cu insulele adiționale la fiecare 10 niveluri de experiență PvP.
    Haideți să jucăm mai întâi și să vedem cum va fi mai exact, apoi să venim cu îmbunătățiri, pe baza experienței concrete.

    Cu drag,
    BB_Imtia

  4. #4

    Data înscrierii
    14.08.2013
    Posturi
    35
    Lume
    Limanul cu stejari
    Vad ca nu prea se inghesuie lumea pe aceasta tema, asta arata cat de mare succes are acest sistem de lupta sau mai bine zis cat de mult interes starneste acest sistem de lupta. .....ar trebui sa fie un semnal de alarma pt. dezvoltatori.
    Voi incerca eu in schimb ca prin aceaste postari(vor fi mai multe fiindca am multe aspecte de aratat) sa ating mai multe aspecte, propunand sugestii si sa arat cateva probleme majore care ar fi putut sa puna expeditiile intr-o lumina mai favorabila, daca ar fi fost mai atent analizate.

    O problema majora care eu unul o consider ca dezvolatorii s-au sabotat singuri sau daca nu cred asta au oferit parghiile necesare ca sa fie sabotati este legata de armurarie. Ca si cand nu ar fi fost destul de ajuns ca aceste expeditii sunt destul de scumpe de jucat si nu ofera o recompensa si o motivatie atragatoare ca sa atraga jucatorii catre acest sistem de lupta, le mai ofera si parghiile necesare celor care nu au fost deacord cu acest sistem PVP sa faca specula la piata cu armele de expeditii deaorece nu se poate construi decat o singura armurarie. Cu aceasta decizie au pus capat si oricarei sperante de a mai atrage jucatori catre acest sistem de lupta.
    Si am sa va arat mai jos cum gandesc jucatorii care vor sa incerce acest sistem de lupta....ceilalti nu-i putem lua in calcul fiindca deja nu le-ati captat interesul inca de la inceput.

    -vreau sa fac expeditii fiindca mi se pare interesant un alt sistem de lupta fata de aventuri ...... ma apuc sa fac expeditii !
    -recompensa este neechitabila, nemotivanta, neatragatoare prin ceea ce ofera.......ok, vreau sa fac incontinuare expeditii !
    -fac cateva zeci de expeditii, ma familiarizez cu acest sistem de lupta si constat ca o colonie uriasa de nivel 3(se ajunge f repede la colonii de nivel3, adica dificultate mare) ca sa o recuceresti (mentionez asta fiindca trebuie sa recuceresti colonii ca sa faci rost de punctele de bravura) si in functie de apararea acelei colonii si in functie si cat de bun strateg esti ai pierderi medii( se intelege ca poti avea mai putin sau mai mult de atat) de 1500-2000 armata fara blocaje(dar si pina ajungi sa stapanesti f bine blocajele ca sa reduci din pierderi nu cu f mult tot acolo te incadrezi).......2k armata inseamna 12k arme expeditii, ( 6 arme unitatea de armata) .....cam multe arme, nu conteaza vreau sa fac incontinure expeditii !
    -o sa-mi fac armele la armurarie chiar daca sunt multe..... vreau sa fac expeditii !
    -constat ca pot construi doar o singura armurarie.......tot nu conteaza, vreau sa fac expeditii !
    -costul unei arme de productie este f mare 1,1 monede la pretul serverului romanesc, 2k armata necesara pt o singura expeditie aproximativ 20k monede......si ce daca, chiar vreau sa fac expeditii !
    -timpul de productie a unei arme este f mare, .....dar fiindca vreau sa fac expeditii am sa-mi cumpar arme de la piata fiindca imi permit si sunt f bine dezvoltat,.....am sa fac incontinuare expeditii, nu ma dau batut, se vede ca vreau sa fac expeditii !
    -dau sa cumpar arme finndca nu exista posibilitaea sa-ti construiesti alte armurarii si vad 2,5-3 monede pretul pe arma fata de 1,1 monede costul ei de productie, adica aproximativ 50k monede o expeditie......NU MAI VREAU SA FAC EXPEDITII ! SA LE FACE-TI VOI CEI CARE A-TI CONCEPUT ACEST SISTEM DE LUPTA !!!......ca datorita voua mi-am irosit timp pretios din viata mea.

    Exact asta simte jucatorul care a reusit sa ajunga pina atat de departe...... simte ca este tratat cu indiferenta, sfidare si batjocura. Sunt sentimentele care a-ti reusit sa le creati inca de cand a-ti conceput acest sistem de lupta, fiindca nu oferiti doar un singur lucru MOTIVATIA. Nu comteaza cat de prost este conceput orice lucru pe acest joc, daca oferiti motivatia va avea un real succes. Motivatia se reflecta in recompensa si costuri echitabile. Tarziu vati dat seama cat de inechitabile au fost costurile la producerea unei arme si a-ti redus intr-un tarziu costul armelor la acest sistem de lupta .......dar tot asa de scump si inechitabil a ramas. Posibilitatea de a cosntrui doar o singura armurarie cred ca este cea mai mare greseala din acest sistem PVP...si chiar daca o vei putea lua si pe a 2-a tot insuficient este si tot de piata depinzi intr-o masura destul de mare daca vrei sa joci frecvent expeditii........si interesul vostru este sa se joace frecvent nu ocazional. S-au investit atatea resurse in acest sistem de lupta si nu stiti sa-l exploatati. Va sabotati singuri fara sa va dati seama.
    Am stat de vorba cu multi jucatori de pe acest server si mi-au spus ca nu mai au nici o speranta ca lucrurile sa evolueze precum a inceput prima data atat de frumos. E un semnal de alarma care ar trebui sa-l luati in serios cumsecuvine....am inteles ca situatia este asemanatoare si pe celelalte servere. Numai si numai de voi depinde sa nu fie inzadar atata munca de ambele parti, fiindca sugestii propuneri si idei interesante sunt convins ca le primiti din partea jucatorilor, doar ca nu luati cele mai bune decizii.

    Sper ca aceasta postare sa nu fie in zadar si aruncata la cosul de gunoi asa cum cred o multime de jucatori ca nici macar nu sunt citite aceste postari. Un simplu gest din cand in cand de a raspunde cantareste mult in evolutia jocului pt dumneavoastra.
    Aici inchei primul astpect care am vrut sa-l ating si cel mai important...poate nu o sa mai apuc sa mai postez si altceva.....nu stiu la ce sa ma astept


    Cu respect, sper sa ajunga la urechile cui trebuie aceasta postare.
    Ultima modificare făcută de angiluk; 18.06.2015 la 19:25.

  5. #5

    Data înscrierii
    14.08.2013
    Posturi
    35
    Lume
    Limanul cu stejari
    In aceasta postare doresc sa transmit o propunere care este a jucatorului JocIncet, o idee care mie mi se pare absolut geniala si cred ca va atrage o multime de jucatori catre expeditii, pina acum fiind indecisi daca sa joace sau nu.
    In opinia ei castelul de apa a fost creat fara nici un folos fiindca nu i-ati atribuit nici o atributie in uz decat cea de decoratiune care sa ateste doar cat de mult a avansat un jucator in nivel XP de expeditii. Ea in schimb ii vedea un rost foarte util daca ofereati populatie acelui castel de apa.
    Sustin ideea ei extrordinara si intrevad o oportunitate imensa pt dezvoltatorii acestui joc de a atrage jucatorii spre expeditii cu aceasta implementare daca ar oferi cu fiecare nivel de xp populatia unei resedinte nobilare, 30 niveleXP x 70 populatie = 2100 populatie, o populatie pt care multi ar face multe eforturi ca sa poata avea mai multa populatie.
    Inca un motiv pt care jucatorii n-ar face expeditii (unii chiar mi-au si confirmat) este daca vor sa faca expeditii nu pot sa mai tina pasul la populatie ca sa mearga concomitent si cu aventuri si cu expeditii. In forma actuala la cat de bine este cotat acest sistem PVP intaietate au aventurile in decizia unui anumit procentaj de jucatori.
    In concluzie ideea jucatorului JocIncet este o motivatie care cantareste mult din partea multor jucatori pt a se apuca de expeditii.

    Am intrebat-o de ce nu transcrie aceasta propunere pe forum si mi-a zis ca este convinsa ca efortul ei va fi inzadar.....oare de ce crede asta???
    Ultima modificare făcută de angiluk; 18.06.2015 la 21:12.

  6. #6

    Data înscrierii
    14.02.2013
    Posturi
    26
    Lume
    Limanul cu stejari
    Buna ziua,
    Consider ca Ideea data de JocIncet este una foarte buna, dat fiind faptul ca multi dintre noi nu mai au motivatie in a juca Settlers. Poate daca am avea mai multa populatie, adaugata in Castelul de apa, m-ar face si pe mine sa ma apuc de expeditii Cu toate ca deocamdata nu mi se par rentabile.
    Dar orice idee care aduce cu sine o schimbare, va fi binevenita. Si in acelasi timp o sa o sustin.
    Ultima modificare făcută de naka; 19.06.2015 la 18:31.

  7. #7

    Data înscrierii
    30.06.2013
    Posturi
    23
    Lume
    Limanul cu stejari
    Simpla prezenta a castelului de apa, doar pe post de decoratiune intr-adevar nu este extrem de motivanta.
    Ar fi bine sa ofere si o recompensa "materiala" cumva avand in vedere ca trebuie sa te cam chinui sa il upgradezi, si asta o spun prin prisma jucatorului de pvp. Daca nu ca si spatiu de locuit, atunci de ce nu ca pe un fel de atelier sa zicem care sa iti scada costurile de productie la arme / trupe de pvp sau eventual sa mareasca viteza lor de productie. Limitarea la o singura armurarie pe un singur jucator, este extrem de frustranta.
    Daca initial poti sa faci o colonie pe zi sa spunem, din productia propie de arme ; cand ajungi pe la niv 5-6 la pvp deja devine dficila avansarea in lvl numai din productia propie de arme,iar nivelul 30 ....un vis frumos. Si atunci se pune intrebarea care este motivatia pentru care as continua sa fac efortul sa avansez la pvp ? Doar ca sa obtin o decoratiune lacustra ? Cred ca e necesara ceva mai multa motivatie.
    Ultima modificare făcută de rdd77; 19.06.2015 la 18:59.

  8. #8

    Data înscrierii
    14.08.2013
    Posturi
    35
    Lume
    Limanul cu stejari
    O alta problema remarcata la expeditii este aceea ca nu poti gasi coloniile recucerite ale prietenilor din lista ta de prieteni. A trebuit sa-mi dau singur seama de acest aspect, nefiind mentionat nicaieri in jurnalele de dezvoltare. Am anulat sute de expeditii si am cheltuit zeci de k de monede ca sa gasesc colonii recucerite ca sa pot face rost de punctele de bravura, fiindca acestea se pot face rost numai daca recuceresti colonii.
    Majoritatea jucatorilor din putiniii care fac expeditii sau plans de acest aspect ca nu gasesc colonii recucerite, iar cand le-am spus ce am observat si ca trebuie sa stearga din lista de prieteni pe cei care fac expeditii, adica pe jucatorii activi si dezvoltati economic nu le-au cazut bine acest aspect, la fel si mie. Cum s-au sters din prieteni cum se gaseau cate minim 3 colonii recucerite pe o singura cautare, ceea ce inainte nu gaseai deloc nici macar la 50 de cautari.
    Alti jucatori care ar fi vrut sa se apuce de expeditii la fel si cei care fac se plang de faptul ca nu mai pot face comert direct cu acei jucatori si ca trebuie sa iroseasca timp si mai ales ca este frustrant sa bagi si sa scoti la prieteni mereu jucatori....asa ca renunta din pricina acestui aspect.
    Si va mai mirati de ce nu sunt atrasi jucatorii catre acest sistem de lupta.......fiindca a-ti creat un sistem de a nu face aceste expeditii, cred ca de fapt acesta este scopul lor de a nu fi facute.

    In concluzie nu e deajuns ca nu e rentabil acest sistem de lupta dar suntem fortati sa mai si cheltuim zeci de k de monede prin cautari de expeditii si anulari ca sa putem gasi colonii recucerite fiindca nu se pot gasii coloniile prietenilor, cu toate ca noi nu stim ale cui sunt.

  9. #9

    Data înscrierii
    30.06.2013
    Posturi
    23
    Lume
    Limanul cu stejari
    Ar prinde bine si potentari mai lungi in special pt armurarie, si de ce nu ceva potentari pe care sa le aduca exploratorii la cautarile de artefacte, asa cum este Dl.Myers pt cazarma.

  10. #10
    Former Team member
    Data înscrierii
    01.01.1970
    Posturi
    0
    Salut,

    Angiluk, mersi de feedback-ul foarte detaliat în privința PvP-ului. Știu că sunt multe impedimente la mijloc, însă sunt jucători care și-au dorit ceva greu și provocator. Ceea ce este de apreciat e reducerea costurilor pentru arme. Te asigur că argumentele tale vor ajunge la urechile cui trebuie. Ar fi minunat dacă s-ar implementa o înlesnire în acest sens, sau măcar o miză pe măsură.

    Ți-am spus de ieri că am transmis ideea lui JocIncet dezvoltatorilor, o idee pe care o găsesc și eu atrăgătoare. Nu știu de ce spune că efortul ei va fi în zadar. Chiar dacă forumul nu este atât de activ precum cel al altor instanțe de joc, vă asigur că eu citesc tot timpul ce scrieți și vă transmit și susțin ideile. Nu de puține ori instanța noastră a fost prima care a raportat unele bug-uri nou apărute în joc odată cu anumite versiuni. Ba mai mult, cum unii jucători de aici joacă și pe alte versiuni de limbă și cum eu citesc des chat-ul, am ajuns să raportăm probleme ale unor actualizări ale jocului ce încă nu au fost implementate la noi, evitând astfel implementarea actualizărilor cu probleme! Spun toate acestea pentru că în ceea ce mă privește, sunt foarte mulțumită și apreciez foarte mult comunitatea de aici.

    @naka, mersi de susținerea ideii Castelului de apă - reședință.

    @rdd77 cum te știu eu pe tine, nu ești genul care să se plângă chiar așa de ușor. Așa că ar fi bine să luăm în considerare propunerile tale.

    Aștept în continuare propunerile voastre de îmbunătățire.

    Cu drag,
    BB_Imtia
    Ultima modificare făcută de BB_Imtia; 23.06.2015 la 16:31.

Răspuns la subiect

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii

Ubisoft utilizează cookie-uri pentru a se asigura că dvs. beneficiați de cea mai bună experiență pe site-urile noastre. Prin continuarea utilizării acestui site, vă exprimați acordul cu privire la aceste cookie-uri. Găsiți mai multe informații în secțiunea politica de confidențialitate.