Răspuns la subiect
Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Generatia 80- O scrisoare nostalgica

  1. #1

    Data înscrierii
    21.05.2013
    Posturi
    3
    Lume
    Limanul cu stejari

    Generatia 80- O scrisoare nostalgica

    " Aceasta este o scrisoare nostalgica, adresata celor care fac parte din generatia NOASTRA, GENERATIA X. Nascuti la inceputul anilor 80, vedem acum in anul 2015 cum casa parintilor nostri este de 100 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat`o ei, si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.

    Nu avem amintiri despre primii pasi pe Luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie si la politica mai mult decat cred batranii, care bombane in spatele nostru ca "noi nu stim nimic". Suntem ultima generatie care a jucat `scunsea, Castel, Ratele si Vanatorii, Tara tara vrem ostasi, Prinsea, Sticluta cu otrava, Pac Pac, Hotii si vardistii, ultimii are au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember Mario?) si primii care am vazut desene animate color.

    Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Diesel era deja lider de gasca. Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cu pasta de dinti pe tricouri, iar fetele si-au cusut pe blugi stelute si inimioare si-au taiat pantalonii cu lama si si-au scris cu pixul pe ei diferite "chestii de suflet". Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere dar am fost ultimii Soimi ai Patriei, cu costumele alea groaznic de nepotrivite cromatic.

    Am invatat poezii in romaneste la gradinita, nu in engleza, si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Spuneam MISTO si FAIN in loc de COOL. Am sorbit din ochi Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s`a uitat ori minte ori nu avea inca televizor. Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne era ciuda ca nu avem si noi subtitrare sa intelegem de ce naiba s`a certat Mila cu Shiro.

    Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala..( si mai mancam si creta sa facem febra). Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam. Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, "muzica a inceput cu Backstreet Boys, care nici nu mai sunt cool acum, orikum!" Am citit Licurici, Pif si Hercule (care aveau cadou niste jucarii bestiale) si am baut Cico si sucuri de la TEC fara sa ne fie teama ca au prea multe e`uri, iar la scoala beam toata clasa dintr`o sticla de suc fara teama de virusi.

    Noi am injurat arbitrul care ne`a furat la meciul cu Danemarca, si poate ca tot noi i`am trimis 10000 de mailuri de "dulce". Noi nu ne dadeam bip`uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

    Abia asteptam la chefuri sa jucam Fantanita, sau Flori, filme, fete sau baieti, sau Sticla, sau Adevar sau Provocare, sau orice ne dadea un pretext sa pupam !pe gura! pe cine "iubeam". Noi suntem cei care inca au mai "cerut (sau li s`a cerut)prietenia", care inca roseam la cuvantul "SEX", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in cap la colegi, care am completat mii de ORACOLE, sperand ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

    Noi am auzit cum s`a tras la Revolutie, noi am fost martorii a patru schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit`o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti`va de magarus" si "Tip-Top minitop". Noi suntem cei care inainte de a avea mp3 si mpeg , ne uitam la diafilme cu "Cenusareasa" , "Scufita Rosie" si cate si mai cate , aveam acele aparate micutze cu diafilme cu dinozauri si animale.Ascultam discuri cu povesti la pick-up si iubeam la nebunie albumul cu cifre al lui Dutza.

    Noi suntem cei care stiu ce e un HC90/91 fara sa fi invatat de el la scoala, pe care am jucat "Benny Hill" si "Fido" . Ne uitam la "zaietz pagadi" si la Mihaela ( fetitza cu picioarele pana in gat), la "Hekel si Jekel", la "Veronica" ( si cu totii ne aducem aminte de cantecul " eu sunt , motanul Danila ..." , toti stiu cine era Rumburak si cu totii asteptam urmatorul episod din "Toate panzele sus " , ne uitam la "Sandy bell" si la "Floarea cu sapte culori", la "Cartea Cartilor" , am citit "Tom Sawyer" cu mult inaite sa apara filmul la noi si cu totii ne doream sa avem o pluta si un prieten ca Huckleberry Finn . Pentru noi a aparut "Biblia pentru copii". Citeam "Amintiri din Copilarie" si "Povesti Nemuritoare" ... citeam carti.

    Citeam. Poti sa iti imaginezi ca uneori citeam cite 3 carti pe saptamina? Cind prindeai cite o carte rara - cum era Shogunul - si gaseai pe cineva sa ti-o imprumute, ti-o lasa numai cite 3-4 zile ca erau multi abonati care asteptau sa o citeasca. Cred ca pina la 14 ani am citit sute de carti. Fara exagerare. Imagineaza-ti ca nu aveai alta distractie: nu erau discoteci, nu erau calculatoare (decit - foarte, foarte rar si cine avea era un Zeu - niste calculatoare pe 8 biti cum era HC, Commodore, sau JET), program TV era exact 2 ore pe zi si alea erau pline de rahaturi.Asa ca.. citeam. Poti sa iti imaginezi ca nu imi faceam temele de scoala ca sa... citesc? Sau ca citeam cu lanterna pe sub patura ca sa nu ma prinda ai mei care ma trimiteau la culcare? Cred ca generatia noastra citea mult mai mult decit a voastra. Nu spun ca asta e bine sau e rau. Voi va acoperiti setea de informatii altfel, voi aveti Discovery Channel,History aveti stiri, aveti internet. Dar, daca iti sint dragi cartile si iti place sa citesti, vei intelege ca asta e o pasiune pe care nimic, nimic nu o poate inlocui.

    In acele carti erau toate trairile,sentimetele,visele si proiectele noastre.Am patit o data sa iau 2 palme de la tatal meu ca citeam prea mult in loc sa ma duc afara sa joc ascunselea sau fotbal cu ceilati copii vecini.Nimeni si nimic nu-mi va lua acele timpuri cand traiam intens actiunea unei carti sau ma dadeam cu capul de pereti(la figurat bineinteles) sa inteleg cat pot de bine ce vrea sa zica un autor sau altul.

    Noi stim ce gust si ce miros are guma Turbo si cu totii faceam schimb de surprize cu super masini sau cu papusi Cindy( pentru ca fetele stiu ca aveam si guma "Cindy" ). - mi-a dat ieri un coleg o guma Turbo , pentru ca au aparut din nou... gust, la fel , trece mai repede si surprizele au altfel de masini ( noi , evident ) , dar ... memories...
    Noi stateam in spatele blocului si saream coarda , saream elasticul , faceam avioane de hartie , trageam in balcoane cu cornete , umpleam colegii de mici bucatzele de hartie facute ghem in gura, pentru ca aveam invizoace.

    Ne faceam barcutze din polistiren si le "pluteam " pe baltile mai mari din cartier.

    Mergeam la tara si faceam toate nebuniile de pe lume si toti ziceau " sunt si ei copii" si nimeni nu suna la politie pentru ca eu am luat un mar din marul din curtea lui nea Ion.

    Ne faceam caiete de amintiri in care toata lumea scria cate ceva , aveam camerele pline de postere si mici poze taiate din reviste. Citeam " Bravo" si "Pop-Corn" si nu ratam nici un numar. Aveam reviste cu Rahan si , desi erau in franceza si nu intelegeam , mereu mai voiam o revista pentru ca Rahan a fost primul "Tarzan" de care am stiut vreodata .

    Ne puneam mii de insigne pe ghiozdane , pe blugi , pe geci... a da...si purtam veste de blugi si pantaloni si tricouri cu franjuri... Doamne cat de tari erau ! si aveam o pereche de tenesi lila gen ghetute ( un fel de "converse" de acum )... deci chiar am prins valul de tenesi misto.

    Aveam la scoala acele "Vocabulare" in care ne scriam orarul si cuvintele noi... dar care pana la urma ajungeau caietul de trimis biletele.

    Aveam pagere de la Coca-Cola !

    Mancam cavit si vitamina C .

    Ne era frica de "Freddy Krueger" ... am vazut la TV cel mai vechi film "King Kong" .
    Ne jucam cu Lego ( se numeau altfel dar nu imi mai aduc aminte ) si construiam casute, jucam "Piticot" si "La circ" si "Sus Jos" si jocul ala cu armatele de le treceai de pe un mal pe altul al unui rau si se bateau... si aveam Domino si ala cu bilutze de sticla colorate si ala de imbinai triunghiurile colorate care faceau un patrat ... si jucam Scrabble si Remy.

    Stiam sa facem robotzei din pachete de tigari si castele din carti de joc...
    Aveam zmee si moristi... faceam pocnitoare din duze(parca asa se numeau) de tractor puse intr-o teava de pastic, elastic,un cui indoit si fosforul de pe chibrite..nu stiam sa ne plictisim pentru ca eram inventivi...

    Si mereu , dar mereu , ne intalneam ... pentru ca nu aveam messenger . NU aveam prieteni de "lista", ci doar prieteni cu care ne vedeam mereu si cu care vorbeam , cu care ne jucam.

    Stiam sa mergem pe munte si sa nu rupem flori, stiam sa admiram peisajele si sa pretuim natura. Vizitam pesteri si Salina si Lacul Sf Ana si Vulcanii Noroioshi si mergeam la Manastiri , impreuna cu parintii sau in excursiile cu scoala.

    Mergeam la Zoo si stateam pe iarba, pe o patura , jucam volei sau badminton sau carti.
    Mergeam la Circ .
    Mancam vata pe batz si mere coapte... si ghemotoacele alea mari de floricele colorate si dulci. Mancam pufuleti si pufarine si prajituri facute in casa .
    Beam sifon din sticle din alea mari care aveau plasa pe ele si se incarcau ciudat, trebuia sa le schimbi capsulele ( eu am si acum 5 sifoane pe care le umplem mereu, dar sunt sticle de plastic cu cap de sifon )

    Faceam poze alb-negru si aveam poze alb-negru , nu ca o optiune, ci pentru ca nu aveam filme color sau aparate cu film color .

    Stim sa coasem , sa crosetam , sa tesem la razboi din ala mic mic , aveam masini de cusut in casa si "Rapirea din Serai " pe perete. Aveam ochelari de soare in forma de stelutze si brelocuri cu scheleti. Aveam acuarele si plastilina si muuuulte creioane colorate.
    Ne faceam bratari impletite si eram tare indemanatici la construit mici jucarii , la facut hainute la papusi si ... aveam trenuletz cu muuuulte sine pe care le cuplai cum voiai.

    Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacut de copii, nu ne`am spalat pe maini dupa ce ne`am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam.

    Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de first-timers...

    Daca esti de`al nostru... Felicitari! "

  2. #2

    Data înscrierii
    31.01.2013
    Posturi
    89
    Lume
    Limanul cu stejari
    Corect!

  3. #3

    Data înscrierii
    18.02.2013
    Locație
    timisoara
    Posturi
    28
    Lume
    Limanul cu stejari
    Da! Da! Da! Nostalgica sau nu, scrisoarea ta m-a atins incredibil...Si jocul acela cu bile de sticla...cred ca se numea "Go"... iar pozele alb-negru nu au egal in expresivitate, chiar surprindeau substanta! Mai am si acum robotul din pachete de Pall Mall, naiba stie de pe unde colectionate, ca tata fuma Carpati, iar bunicu' - pipa...una facuta de el, din lemn de cires, iar tutunul pregatit de mana lui, cultivat in fundul gradinii, uscat in pod, tocat manual si...nemaipomenit de "fumigen"...buna il trimitea deseori pe veranda, sa-si traga sufletul si ea, "fara duhan"...toate imi revin atat de vii in memorie...Mi-ai dezlegat baierile sufletului cu scrisoarea ta...mi-ai dezlegat si cuvintele...Imi e permis, oare sa mai adaug si eu cate ceva...poate mai personal, dar la fel de nostalgic?

    Gardul de scanduri vopsite verde si portita scartaitoare, peste care umbrea tremurat, o creanga de salcam. Bolta de iedera rosie si trandafirii cataratori imbracand arcele verzi de fier forjat. Caisul batran din fata geamului bucatariei si zmeurisul din coltul spre livada. Nucul intelept din fata casei si leaganul de funie, legat de creanga dinspre drum. Unsprezece trepte tocite pana in beci si izul de mucegai. Usa de la intrare, grea, de lemn inchis la culoare, cu clanta si balamale mari, de bronz, deasupra careia sta cocotat fazanul impaiat si prafuit. Bucataria scunda cu dulapul verde-inchis si perdelute de dantela ingalbenita la geamul minuscul, care inrama vederea spre gradina. Luciul stins de alama al rasnitei de cafea de pe policioara si plita cu cercuri, data cu "Lunar" inainte de Craciun si de Paste. Trei carti ingalbenite - J.Verne, Fr.Schiller, Tolstoi - intre ceainicul pantecos de portelan si zaharnita cu capacul ciobit de pe etajera din colt. Lumina galbuie din tavan si parfumul iute-dulceag de piper si scortisoara. Oglinda cronic-aburita din holul mare si cutia de lemn lacuit, in care dormeau in sepia oameni deveniti amintiri, o mireasa timida de i se ghiceste roseata din obraz si un mire in costum negru, cu papion, pantofi de lac si cararea pe mijloc, tepeni si cam speriati, deh, ca la fotograf...Comoda masiva din lemn de nuc, cu sertarul de jos, cel ce adaposteste argintaria, iesit inafara de-un deget si cuierul-pom, sobru ca un cioclu, de care sta agatata palaria roasa si decolorata de pai si umbrela solida, uriasa, croita din matase de parasuta - amintire dintr-un razboi despre care se vorbea doar in soapta. Calendarul cu file, atarnand putin stramb si pendula cu greutati, ce trebuia trasa la doua zile. Joi, 17 august... anul s-a sters...ceasul a stat...
    Lucruri pe care le credeam uitate, ratacite in labirintul memoriei, pentru ca nu le mai vedeam...dar, asa cum spunea si A. de Saint-Exupéry, lucruri esentiale ..."Car on ne voit bien qu'avec le coeur...l'essentiel est invisible pour les yeux."

    Iti multumesc!

Răspuns la subiect

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii

Ubisoft utilizează cookie-uri pentru a se asigura că dvs. beneficiați de cea mai bună experiență pe site-urile noastre. Prin continuarea utilizării acestui site, vă exprimați acordul cu privire la aceste cookie-uri. Găsiți mai multe informații în secțiunea politica de confidențialitate.